TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN UMUTLAR YEŞERİYOR

0

“Tüm zorluklara rağmen bu coğrafyadaki fedakâr hocaların eğitim aşkı geleceğe dair umutlarımızı diri tutuyor.”

“Tüm zorluklara rağmen bu coğrafyadaki fedakâr hocaların eğitim aşkı geleceğe dair umutlarımızı diri tutuyor”

Vakfımızın eğitim destekleri kapsamında Suriye’nin Afrin, Azez, Halep kırsalı ve İdlib’teki Kur’an kurslarını, medreseleri ve cami ve mescidlerdeki yaygın eğitim meclislerini ziyaret ettik. Eğitimle ilgili ve maddi konulardaki ihtiyaçlarını tespit etmeye, kurum ve hocalara destek olmaya çalıştık.

Ziyaret ettiğimiz yerlerden biri olan Afrin’in Maabatlı köyü camiinde Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler eğitimi verilmektedir. 70-80 metrekarelik bir camide şartların elvermemesi nedeniyle 60’dan fazla öğrenci 10 kişilik gruplara ayrılmış. Üniversite okuyan gençler tarafından fedakâr bir şekilde Kur’an eğitimi veriliyor. Gençlerin hepsi Şam yakınında uzun süre kuşatma altına alınan ve sonra da göçe zorlanan Doğu Guta bölgesinden gelmiş. Yüzlerindeki masumluk ve mahzunlukla beraber aşk ve heyecanla ders anlattıklarını, tahtaya yazdıkları yazıları silgileri olmadığı için elleriyle sildiklerini görmek hepimizi derinden etkiledi. Tüm zorluklara rağmen bu coğrafyadaki fedakâr hocaların eğitim aşkı geleceğe dair umutlarımızı diri tutuyor, ortaya koydukları bu gayretleri gelecek nesil adına bizleri daha da umutlandırıyor.

İdlib’te yetimler ilkokulu, Kur’an kursları ve medreseleri ziyaret ettik. Afrin’deki mahrumiyetin bir benzerine orada da şahit olduk. Sobalarında yakacak bir şeyleri olmadığı için soğuk bir ortamda eğitim gören 6-10 yaş arası yetimler bizlere sorumluluğumuzun ne denli büyük olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Kardeşlik hukukumuzun üzerimize yüklediği sorumluluk bilinciyle düzenli olarak bölgeye ulaştırdığımız yardımlarla gözü yaşlı masumların, çaresiz yaşlıların, kanadı kırık yetimlerin yanında olmaya, savaşla bozulan psikolojilerini düzeltmeye, onların moral ve motivasyonlarını bir nebze de olsun arttırmaya devam edeceğiz.

Saadettin Ekinci
Teftiş Kurulu Başkanı

Share.