KIZILAY HAKKINDA İDDİALARA CEVAPLAR

0

Vakfımız ve Türk Kızılayı ilişkisi ile ilgili haksız, mesnetsiz ve gerçeğe aykırı olarak çıkan haberler hakkında kamuoyu duyurusu…

İddeaların aksine Türk Kızılayı, Hüdayi Vakfı’na değil; Hüdayi Vakfı Türk Kızılayı’na bağışta bulunarak ortak porje geliştirmişlerdir.

1- Son günlerde bazı medya organlarında, Vakfımız ve Türk Kızılayı ilişkisi ile ilgili haksız, mesnetsiz ve gerçeğe aykırı olarak çıkan haberler nedeniyle, konuya açıklık getirilmesi ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına işbu açıklamanın yapılması zarureti hasıl olmuştur.

2- Vakfımız, 1992’den bu yana yurt dışında faaliyet göstermekte olup 2017 yılında da BM Ecosoc’a kabul edilmiştir. Bu süreçte yurt içi ve yurt dışı insani yardım faaliyetlerini kendi imkanları, işbirliği yaptığı kamu – yarı kamu insani yardım teşkilatları ve diğer partner kuruluşlarla yaptığı ortak projelerle gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Ekseriyetle Mütevelli ve Müteberrilerimizin bağışlarıyla yapılan bu faaliyetler, ihtiyaç sahiplerine vaktinde ulaştırılmaya çalışılırken, ülkemizin milli ve manevi çıkarları da ön planda tutulmaktadır.

3- Söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi Türk Kızılayı tarafından Vakfımıza kurban ya da başka bir ad altında herhangi bir nakit aktarımı olmamıştır. Vakfımızın tüzel kişiliğinin ve toplumdaki güvenilirliğinin sarsılması amacı güden söz konusu yayın ile bu yayını alkışlayanlar görüldüğünde, haberin neye ve kime hizmet ettiği, ülkemiz düşmanlarının ve özellikle FETÖ terör örgütü mensubu ve sempatizanlarının ekmeğine yağ sürdüğü de açıkça anlaşılmaktadır.

4- Habercilik ilkeleriyle bağdaşmayan haksız iddialarla, yanlış ifadelerle, yalan açıklamalarla, iftira dolu söz konusu yayınlar Vakfımızı olduğu kadar, toplumumuzun iyilik ve yardımlaşma duygularını zedelemekte olup, kamuoyunu da yanlış yönlendirmektedir. Mezkur haberlerle ilgili olarak her türlü hukuki haklarımızın kullanılacağını ve haberi yapanları kınadığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygı ile arz olunur.

Share.