İSTANBUL CAMİÎ AÇILDI

0

Kara Kıta’nın Gönlü Bembeyaz Müslümanları ile İstanbul Camiî’nin Açılışını Gerçekleştirdik!

(Burkina Faso- Vagadugu’da Tarihî Açılış)

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, 2005 yılından bu yana Afrika’da İnsanî Yardım ve Eğitim çalışmalarına kesintisiz devam ediyor. Kara Kıta’nın Gönlü Bembeyaz Müslümanlarına, partner vakıf ve dernekler vasıtasıyla birçok alanda destek olmaya çalışıyor. Hüdayi Vakfı, Afrika’da son olarak “Mutlu insanlar ülkesi” anlamına gelen Burkina Faso’da İstanbul Camiîsini hizmete açtı!

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed H. Topbaş, Vagadugu’nun Yerel Yöneticileri, Müslüman Komite Birliği Başkanı Şeyh Dr. Ebubekir San’a, Burkina FasoTicani Şeyhleri Başkanı Şeyh Ebubekir Maiga, Ehl-i Sünnet Cemiyeti Başkanı Dr. Muhammed Kindo ve Fosapa Vakfı Başkanının açılış konuşmalarının ardından Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin duası ile İstanbul Camiî’nin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonrasında Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin vaazı, akabinde ise Cuma namazı ile Afrika sahrasının ortasındaki İstanbul Camiî sevinç ve şükür duygularıyla ibadete açıldı. Yerel yöneticilerin ve yerel halkın yoğun iştirakiyle gerçekleşen açılış programında tarihi ve duygusal anlar yaşandı.

İstanbul Camiîsi’nin yapımına maddi ve manevi destek olan kişi ve kuruluşlara açılışta hayır dualar edildi. Böyle sadaka-i cariyelerin dünyanın dört bir yanında olmasının Müslümanlar için ne büyük bir nimet olduğu vurgulandı.

İstanbul Camiîsi mimarî olarak; ibadet kısmı 350 m2 ve son cemaat kısmı 500 m2’den oluşan toplamda 850 m2’lik nezih bir ibadet mekânına sahip bulunmaktadır. İnşaatı tamamlanan camiînin, çinileri, avizeleri ve tezyinatları (hat ve tezhipleri) Türkiye’den giden özel, işinin ehli profesyonel bir ekip tarafından yapıldı.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Afrika’nın birçok bölgesinde İnsanî yardım çalışmalarının (kurban faaliyetleri, erzak ve elbise dağıtımı, iftar programları) yanı sıra; Eğitim çalışmaları (özellikle okul -imam hatip lisesi- ve camii inşası) ile de Afrikalı Müslüman kardeşlerimize katkı sağlamaya devam ediyor.

istanbulcamii-14 istanbulcamii-15 istanbulcamii-16 istanbulcamii-17 istanbulcamii-18 istanbulcamii-19 istanbulcamii-20 istanbulcamii-21 istanbulcamii-22 istanbulcamii-23 istanbulcamii-24 istanbulcamii-25 istanbulcamii-26 istanbulcamii-27 istanbulcamii-1 istanbulcamii-2 istanbulcamii-3 istanbulcamii-4 istanbulcamii-5 istanbulcamii-6 istanbulcamii-7 istanbulcamii-8 istanbulcamii-9 istanbulcamii-10 istanbulcamii-11 istanbulcamii-12 istanbulcamii-13

Share.