İLAM’DA İLMÎ VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

0

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ VAKFI İLMİ ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (İLAM) SEMİNER PROGRAMLARI

Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında yürüttüğü yardım faaliyetleriyle İnsanlığın hizmetinde olan Vakfımız eğitim-öğretim alanında özellikle genç ilim gönüllülerine yönelik yürütmüş olduğu ilmi çalışmalarla da ön plana çıkmaktadır. Burs imkânlarının da sunulduğu eğitim faaliyetlerimize ortaöğrenimden yükseköğrenime her düzeyde öğrenci katılabilmektedir.

Özellikle, Vakfımıza bağlı İlmi Araştırmalar Merkezi (İLAM) da ‘İlahiyat’ alanına yönelik ihtisas seminerleri verilmektedir. Aynı zamanda İstanbul’daki önemli kütüphanelerden birine sahip olan araştırma merkezimizde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere farklı seviyelerde seminer programları düzenlenmektedir.

*DOKTORA – YÜKSEK LİSANS SEMİNER PROGRAMLARI:
Modernizm Okumaları : Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil
Kelam Okumaları : Talha Hakan Alp
Fıkıh Okumaları : Prof. Dr. Abdullah Kahraman
Hadis Okumaları : Yrd. Doç. Dr. HİKMET ATAN
Ahkamü’l-Kur’an : Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım
Mektubât Okumaları : Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım

*ÖN LİSANS – LİSANS SEMİNER PROGRAMLARI:
*Açıköğretim Önlisans İlahiyat Dersleri Takviye Programları
*Klasik ve Modern Arapça Atölyeleri
*Temel İslami İlimler Atölyeleri:  (Hadis, Tefsir, Fıkıh ve Tasavvuf)
*Kur’an İlimleri ve Kıraat
*Kişisel Gelişim Seminerleri

*MİSAFİR ÖĞRENCİ SEMİNER PROGRAMLARI:
Vakfımıza bağlı İlmi Araştırmalar Merkezi Misafir Öğrenciler Biriminin koordinesiyle, dünyanın dört bir yanından davet edip; getirdiği misafir öğrencilere belirli dönemlerde seminerler vererek Osmanlı-Türk kültür ve medeniyetinin tanıtılmasına, mesleki formasyon eğitimleri verilmesine ve Türkçemizi öğrenerek ülkelerine dönme imkanları sağlanmaktadır. Bu çerçevede özetle aşağıda belirtilen seminerler verilmektedir:

–    Türkçe Öğrenme (Tömer 8 Kur)
–    Osmanlı Âdab-ı Muaşeret Eğitimleri
–    Din Kültürü ve Ahlâk Seminerleri
–    Bilgisayar ve Büro Yönetimi Kursları
–    Periyodik Tarih ve Kültür Gezileri (Ülkemizin tarihi ve kültürel mekânlarını kapsamaktadır)

**HAFTALIK/AYLIK SEMİNER PROGRAMLARI
Ayrıca İlmi Araştırmalar Merkezimizde, ülkemizin ilim ve irfan hayatına damga vurmuş değerli İlim adamlarının katılımıyla periyodik olarak haftalık ve aylık seminerler düzenlenmektedir.

İLAM NEDİR?

***İLAM:  İlmi Araştırmalar Merkezi,  Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Yönetim Kurulu’nun 18.05.1993 tarih ve 40 nolu kararı ile kurulmuştur.

Sorumluluk ve özgüven sahibi, entelektüel birikim sahibi, dinî ve kültürel değerlere duyarlı, manevi ve ahlakî olgunluğa yönelen araştırmacı ve öğrenciler yetiştirmek derdinde olan İLAM, sahasında ülkemizin öncü sivil toplum kuruluşlarından biridir. Diğer araştırma merkezleriyle işbirliğine önem veren İLAM, ilim, irfan, beceri ve hizmet merkezli bir çalışma anlayışıyla plan ve programlar yapmaktadır.

Merkezi Küçükçamlıca’da bulunan İLAM, yönetim ve öğretim kadrosuyla, İlahiyat alanında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine bugüne kadar burs, alan seminerleri, çalışma mekânı ve yemek hizmetleri sunmuştur ve sunmaya devam etmektedir. Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Yönetim Kurulu’nun 02.07.2010 tarih ve 27 nolu kararı ile de İLAM bünyesinde faaliyet gösterecek bir kütüphane teşkil edilmiştir. Şimdilik kayıtlı yaklaşık yirmi bin kitabı bulunan kütüphanemiz her geçen gün zenginleşmektedir. Yine aynı karar ve sayı ile İLAM bünyesinde İlam Akademi adıyla yeni bir birim daha kurulmuştur. Açık Lise, İlahiyat Ön Lisans ve İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) öğrencilerine yardımcı alan seminerleri, çalışma mekanı ve yemek hizmeti verilmektedir. İLAM, her öğretim dönemi başında kendilerine gereken desteği vermek üzere öğrenci ve araştırmacı kabulü gerçekleştirmektedir.

*İlam’ın yayınları ve detaylı bilgi için www.ilamonline.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ilam2015-15 ilam2015-16 ilam2015-17 ilam2015-18 ilam2015-1 ilam2015-2 ilam2015-3 ilam2015-4 ilam2015-5 ilam2015-6 ilam2015-7 ilam2015-8 ilam2015-9 ilam2015-10 ilam2015-11 ilam2015-13 ilam2015-14

Share.