İDLİB’TEKİ ÇOCUKLARA EN ANLAMLI HEDİYE

0

Suriye’deki mağdur ve muhtaçlara  yönelik yardımlarımız devam ediyor.

Suriye’deki İdlib, Halep, Azez gibi bölgelerdeki köylere, kamplara, terk edilmiş binalara sığınan mağdurlara dağıtılan yardımlara hız kesmeden devam eden Vakfımız, rutin gönderdiği un ve gıda paketleri ve temizlik malzemelerinin yanı sıra bu kez de, farklı oyuncaklardan oluşan yardım paketlerini Suriye’nin İdlib’e bağlı köylerine götürerek dağıtımını sağladı.

Özellikle şehit ve yetim ailelerin bulunduğu kamplarda ve köylerde, zor şartlar içerisinde yaşam mücadelesi veren savaş mağdurlarına dağıtılan yardımlar, önümüzdeki günlerde tekrar bölgeye ulaştırılmaya devam edecek.

Yardımların bölgeye ulaştırılmasına eşlik eden İnsani Yardım ve Sosyal Hizmetler Koordinatörlüğü yetkililerinin bölgeden izlenimleri:

“Cilvegöz sınır kapısından geçerek takriben 55-60 km uzaklıkta bulunan İdlib’e doğru yola koyulduk. İdlib’in civar köylerde bulunan savaş mağdurlarına gıda kolilerini ve temizlik malzemelerini ulaştırdık. Savaşın en masum mağdurları olan çocukları dağıttığımız oyuncaklarla az da olsa mutlu etmeye çalıştık.”

“Suriyeliler savaşıyor. Her an tepeden düşebilecek bir bombanın etkisiyle gökyüzünden gelen uçak seslerini dinliyorlar. Tarlası ya da hayvanı olanlar ya da şehrin belli bölgelerinde kalan sanayilerde çalışanlar dışında, yapabilecekleri pek bir şey yok. Gittiğimiz köy Şam’dan kaçarken sığınanların yaşadığı bir köy. Tamamen yıkılmamış binalarda oturan insanların para kazanmak için yapabilecekleri bir işleri yok. Ayda bir gelen yardımı kendi aralarında oluşturdukları sıraya göre paylaşıyorlar. İnsanlar iç savaşın çaresizliğinde bekliyorlar, imkânı olan iş bulabilirse çalışıyor, daha çok tarım ve küçükbaş hayvancılıkla geçimlerini sağlıyorlar. Burada öncelik olarak gıda ve temizlik malzemelerine acil olarak ihtiyaç var. Örneği bu mıntıkaya biz gelmeden en son üç ay önce bir yardım kolisi gelmiş daha da başka bir yardım gelmemiş.”

“Konuştuğumuz insanların hepsi Türkiye’ye olan sevgilerinden bahsetti. Bu çok güzel bir şey. Kendi evinizden yüzlerce kilometre ötede yaptığınız şeyin karşılığını bulduğunuzu görmek insanı mutlu ediyor. Dağıtacağımız yardım paketlerini gördüklerinde büyük bir sevinçle karşıladılar, yüzlerindeki mutluluk okunabiliyordu. Bütün yokluklarına ve kısıtlı imkânlarına rağmen misafirperver olmaları, ikramda bulunmaları Türkiye’ye olan muhabbet ve teveccühlerini gösteriyordu.”

“Özellikle kırgın, yorgun, ezik ve acıyı gözlerinde hissettiğiniz çocukların oyuncak dağıtımındaki sevinç ve heyecanı bu hizmetin ne kadar elzem ve önemli olduğunu bizlere hatırlattı. Belki de en anlamlı, en duyguları anları bu esnada yaşadık. Oyuncağı almak için çığlık atan ve gözleri parlayan bu çocuklara en güzel hediyeyi -oyuncağı- verirken hem güldük hem ağladık.. Aslında verilen hediyenin ülkemizdeki çocuklar için bir kıymeti yoktur, neye sevindiklerini, bu kadar küçük bir hediyenin onları ne denli mutlu ettiğini görünce hakkaten duygulanıyor insan..”

Suriye’de kimyasal silah ve bombalı saldırılara maruz kalan kardeşlerimize acil yardımlarınızı ulaştırıyoruz.

Bağış yapmak için tıklayınız.

Share.