HÜDÂYİ’DEN SURİYELİ AİLELERE YARDIMELİ

0

Suriye’de 2011 yılında başlayan savaş nedeniyle vatanlarını terk ederek ülkemize sığınan Suriyeli muhacirlere yönelik yardım çalışmaları yürüten Aziz Mahmud Hüdâyi Vakfı İstanbul’un birçok semtinde ve Türkiye’de Suriyelilerin yoğun olarak yaşadıkları yerlerde ihtiyaç sahibi ailelere yiyecek yardımından giysiye, battaniyeden beyaz eşyaya, bebekli ailelere mamadan, çocuk bezine birçok yardım faaliyetini incelik ve titizlikle yürüten Aziz Mahmud Hüdâyi Vakfı’nın Suriyelilere yapmış oldukları yardımlarından bazıları….

Suriye’de yaşanan sıkıntılar nedeniyle ülkemize sığınan ve birçok bölgeye dağılan mültecilere yönelik yardım çalışmaları yürüten Aziz Mahmud Hüdâyi Vakfı’nın yardım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Kış döneminde yataktan battaniyeye, ilaçtan ayakkabıya kadar Suriyeli ailelerin yarasına merhem olmaya çalışan Hüdâyi Vakfı, yiyecek yardımı olarak da un, makarna gibi acil ihtiyaç malzemelerini Suriye içlerine kadar götürerek gerçek ihtiyaç sahibi ailelere yardımları ulaştırıyor.

Suriyeli Muhacir kardeşlerine Ensar olabilmek gayretiyle çalışmalarına aralıksız sürdüren Hüdâyi Vakfı, ülkemizde yaşayan Suriyeli muhtaç aileleri de unutmuyor. Türkiye’nin her bölgesindeki ihtiyaç sahibi aileler belirlenerek en çok neye ihtiyaç duydukları tespit edildikten sonra yapılacak yardımlar bölgeye ulaştırılıyor. Bu çerçevede başta Hatay, Urfa, Kilis ve Osmaniye’de kamplarda kalan Suriyeli ailelere süt, mama, puset, gıda paketleri, kumaş vb. acil yardım malzemeleri dağıtıldı.

Türkiye’nin her tarafına dağılmış olan Suriyelilerin yoğun olarak bulunduğu illerde ve İstanbul’da da yardım çalışmaları devam ediyor. Belli periyotlarla ihtiyaç sahibi ailelere yardımlarına devam eden Hüdâyi Vakfı, İstanbul’da Fatih, Esenler, Sancaktepe, Sultanbeyli gibi bölgelere yerleşen Suriyeli ailelerin derdine derman olmaya çalışıyor.

Vakfımız tarafından, son olarak Sultanbeyli civarında yaşayan 250 kadar Suriyeli aileye gıda paketi yardımının yanı sıra ihtiyaçlarına göre halı, yatak, battaniye, mutfak eşyaları, beyaz eşya yardımı yapıldı. Özellikle kamplarda bulunanlara bebekli ailelere mama, çocuk bezi, ana kucağı gibi malzemeler dağıtılarak, imkana ve talebe göre benzeri yardımlara devam edeceğiz.

HÜDÂYİ VAKFI’NIN SURİYELİLERE YARDIMLARI

Osmaniye’deki Suriyelilere puset ve bebek maması yardımı:

Osmaniye’de kurulan çadır kentte 27.03.2013 tarihinde Puset ve Bebek Maması dağıtıldı. Suriye’nin Lazkiye şehri ve civarından gelen çoğunluğu Türkmenlerden oluşan yaklaşık 8500 mültecinin yaşadığı çadır kentte 960 adet bebek maması ve adet bebek puseti yardımı yapıldı. Osmaniye İlimizde kurulan ve 8500 mültecinin yaşadığı çadır kentte bebekler için mama ve puset yardımı yapıldı.

Osmaniye’deki Suriyeli 200 aileye nakdi yardım:

Osmaniye’de kamplarda barınma imkânı bulamayan, şehir içindeki muhtelif mahallelerde kiraladıkları evlerde yaşayan 200 adet mülteci aileye 01.08.2013 tarihinde 200’er TL nakit yardımı yapıldı. Çadır kentte yaşama imkânı bulamayan, şehir içerisinde zor şartlarda hayatlarını idame ettirmeye çalışan 200 aileye nakdi yardım yapıldı.

Suriye’de kurban eti yardımı:

Kurban bayramı kapsamında kesilen kurbanların etleri, Maaret el Numan bölgesindeki ihtiyaç sahibi 800 aileye ulaştırıldı. Kurban Bayramında Suriye’nin Maaret el Numan bölgesinde kısıtlı imkânlar ve zor şartlar altında yaşayan 800 aileye kurban eti ulaştırıldı.

Suriye Doğu Guta bölgesinde gıda paketi yardımı:

Suriye’de Doğu Guta bölgesinde yaşayan savaş mağduru 150 aileye gıda yardımı ulaştırıldı.

Suriye içinde battaniye, yatak, ayakkabı ve mama yardımı:

Suriye’ye 2160 adet battaniye, 1100 adet sünger yatak, 3000 çift çocuk ayakkabısı ve 600 paket bebek maması ulaştırıldı. Suriye içinde oluşturulan kamplarda yaşayan ailelere 2160 adet battaniye, 1100 adet sünger yatak, 3000 çift çocuk ayakkabısı ve 600 paket bebek maması dağıtıldı.

Vakıfta merkezinde toplanan malzemeler Kilis’teki Suriyelilere ulaştırıldı. Vakıf merkezimizde biriken çeşitli yardım malzemeleri 31.01.2014 tarihinde Kilis’teki Suriyelilere ulaştırıldı. Hüdâyi Vakfında toplanan çeşitli beden ve sayılarda kışlık (kadın-erkek) çocuk kıyafetler Kilis’teki Suriyelilere ulaştırıldı.

İstanbul Fatih’te, Suriyeli ailelere süt ve çocuk bezi yardımı:

İstanbul Fatih’te zor şartlarda yaşayan çocuklu Suriyeli ailelere 2 Ton içme sütü ve çocuk bezi dağıtıldı.

Kocaeli Darıca’daki Suriyeli ailelere kömür yardımı:

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde daha önceden tespit edilen muhtaç Suriyeli ailelere 15 ton kömür dağıtımı yapıldı.

Şanlıurfa’da yaşayan Suriyelilere 2000 paket gıda yardımı:

Şanlıurfa’da zor şartlarda yaşayan 2000 aileye, temel ihtiyaç maddelerinden oluşan gıda paketi ve 2000 Kg helva dağıtıldı. Şanlıurfa ilimizdeki oluşturulan kamplarda yer bulamayıp şehir içerisinde zor şartlarda yaşayan ailelere Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu aracılığıyla 2000 adet gıda paketi dağıtıldı.

Suriye’de un ve pirinç unu yardımı:

Suriye içinde 22500 kg un ve pirinç unu dağıtımı yapıldı.

Sultanbeyli’deki Suriyeliler:

Sultanbeyli merkezde kirada oturan Suriyeli onlarca aileye gıda paketi, mutfak malzemesi ve beyaz eşya yardımı yapıldı.

suriye-yardim-2014-2 suriye-yardim-2014-3 suriye-yardim-2014-4 suriye-yardim-2014-5 suriye-yardim-2014-6 suriye-yardim-2014-7 suriye-yardim-2014-8 suriye-yardim-2014-9 suriye-yardim-2014-10 suriye-yardim-2014-11 suriye-yardim-2014-12 suriye-yardim-2014-13 suriye-yardim-2014-14 suriye-yardim-2014-15 suriye-yardim-2014-16 suriye-yardim-2014-1

Share.