HÜDAYİ VAKFI’NDAN SEL MAĞDURU BOSNA’YA YARDIM…

0

Bosna Hersek’te 15 Mayıs’tan bu yana yaşanan sağanak yağışlar nedeniyle nehir taşkınları ve su baskınları olmuş, birçok Bosnalı bu afet dolayısıyla zor günler yaşamıştı. Sel ve heyelanlardan dolayı mağdur olan Bosna Hersek’e Aziz Mahmud Hüdayi Vakfımız da yardımlarını ulaştırmaya başladı.

Son 120 yılın en büyük afetlerinden biri olarak nitelendirilen ve aşırı yağışlar neticesinde ortaya çıkan sel ve heyelanlardan dolayı mağdur olan Bosna Hersek’e Aziz Mahmud Hüdayi Vakfımız da yardımlarını ulaştırıyor.

Öncelikli olarak gıda ve temizlik malzemeleri ulaştıran Hüdâyi Vakfımız, daha kalıcı yardımlarda bulunmak amacıyla planlama çalışması yürüttüğünü açıkladı. Özellikle sel ve heyelan sonrasında kullanılamaz hale gelen ev eşyalarının temini noktasında yardım çalışmaları devam ediyor.

BOSNA’DA YÜZ BİNLERCE KİŞİ EVSİZ

Baharın gelmesiyle birlikte ortaya çıkan aşırı yağışların Bosna Hersek’te ve Balkanların diğer ülkelerinde nehirlerin taşmasına ve aşırı yağışlar neticesinde heyelanların oluşmasına yol açtı. Bu durumun sonucu olarak da özellikle akarsu yakınlarındaki evler su baskınlarından etkilenirken dağ yamaçlarındaki evler ise oluşan heyelanlar sonrasında toprak altında kalarak kullanılamaz hale geldi.

Yağışların durması ve suların çekilmesi ile birlikte durumun vahameti de ortaya çıkmaya başladı. Tüm bölgede 50’ye yakın kişi hayatını kaybederken yüz binlerce kişi evsiz kaldı. Özellikle köylere ulaşım için kullanılacak yolların heyelan nedeniyle kapanması yardımların ulaştırılmasını güçleştiren önemli olumsuzluklardan biri olarak göze çarpıyor.

Bütün olumsuzluklara rağmen, Türkiye başta olmak üzere tüm dünyadan ve bölge ülkelerinden gelen yardımlarla Bosna Hersek’in yaraları sarılmaya çalışıyor. Türkiye’nin hayırseverlerinin yardımları bu yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır.

bosna-yardim-7 bosna-yardim-8  bosna-yardim-10bosna-yardim-4 bosna-yardim-1 bosna-yardim-2 bosna-yardim-3 bosna-yardim-5

Share.