HÜDAYİ VAKFI’NDAN BURKİNA FASO’YA YENİ BİR PROJE DAHA “İSTANBUL CAMİİ” TAMAMLANMAK ÜZERE…

0

Yüzde 60’ı Müslüman olan ülke, adeta yoklukla mücadele ediyor. Yıllarca sömürge ülke olarak yaşayan bu batı Afrika ülkesinde batılıların sömürge sistemini halen farklı yöntemlerle sürdürdüğünü; okul, kütüphane, hastane ve yayın hayatını tamamen ellerinde bulundurduğunu özellikle emekli batılıların veya idealist gençlerin misyonerlik faaliyetlerini hız kesmeden devam ettirdikleri herkesin malumudur. Yaklaşık çeyrek asır öncesine kadar yüzde 90’ı Müslüman olan ülkede bugünkü rakamların yüzde 60’lara kadar gerilediğini rakamlar göstermektedir.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı olarak yaklaşık 2005-2006 yıllarından beri Afrika ile özellikle de Burkina Faso ile yakından ilgileniyor; oradaki Müslüman kardeşlerimize “partner kuruluşlarımız vasıtasıyla” bazı alanlarda destek olmaya çalışıyoruz.

Bunlardan biri İnsanî Yardım çalışmaları. Bu kapsamda kuyular, kurban faaliyetleri, erzak ve elbise dağıtımı, iftar programları, cami ve okul inşası sayılabilir.

Bir diğer çalışma alanı Sosyal ve Kültürel faaliyetler. Bu anlamda da farklı ülkelerde konferanslar, paneller, sempozyumlar, mektupla ve radyo ile eğitim ve benzeri programlar gerçekleştirilmektedir.

Basın Yayın alanında yaptığımız çalışmalar kapsamında da birçok ülkeye çok sayıda İngilizce, Fransızca, Arapça ve bazı Afrika lehçelerinde tercüme ettiğimiz kitaplar gönderilmiş, bu kitaplar okullarda ders kitabı, camilerde eğitim kitabı olarak dağıtılmış, yine çok sayıda kitap da halka dağıtılarak istifadelerine sunulmuştur.

Son olarak da en önemli hizmet alanı olarak Eğitim Çalışmalarımızı söyleyebiliriz. Afrika’da birçok ülkede hem dünyevi derslerin verildiği hem de dinî derslerin verildiği okullarımız var. Bu okullarda okuyan öğrenciler üniversitelere de girebilme hakkı kazanıyor. Bazı ülkelerde de hissedilen ihtiyaca binaen kreşlerden, ilk ve orta öğretim okullarına, İmam Hatip Liseleri, Meslek Edindirme okulları, Gençlik ve Kültür merkezleri ve öğretmen okullarına kadar eğitim alanında çalışmalarımız sürmektedir.

İşte en son olarak; destek verdiğimiz, Burkina Faso’daki partner kuruluşumuz FOSOPA ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “İSTANBUL CAMİΔ inşaatı hızla devam etmektedir. Tamamlandığında; Ana ibadet kısmı 350 m2 ve son cemaat kısmı 500 m2’den oluşan toplamda 850 m2’lik nezih bir ibadet mekânına kavuşulacaktır. Şadırvanı da bulunan caminin inşaatı kısa bir süre sonra tamamlanıp; ibadete açılacaktır.

burkinafaso_cami-15 burkinafaso_cami-16 burkinafaso_cami-17 burkinafaso_cami-19 burkinafaso_cami-20 burkinafaso_cami-21 burkinafaso_cami-1 burkinafaso_cami-2 burkinafaso_cami-3 burkinafaso_cami-4 burkinafaso_cami-5 burkinafaso_cami-6 burkinafaso_cami-7 burkinafaso_cami-8 burkinafaso_cami-9 burkinafaso_cami-10 burkinafaso_cami-11 burkinafaso_cami-12 burkinafaso_cami-13 burkinafaso_cami-14

Share.