Hüdayi Gönüllülerinden Acıbadem Açıklaması

0

Acıbadem’de yapmış olduğumuz Hizmet binasını engellemeye çalışan küçük gruba karşı tepki gösteren “Acıbademli Hüdayi Gönüllüleri” bir açıklama yayınladı.

Açıklamada sözde kaçak olduğu iddia edilen Hüdayi Vakfı binasının hiç bir şekilde hukuka aykırı olmadığı delilleri ile ortaya konuldu.

Bu bildiriden ötürü Hüdayi Gönüllüleri’ne teşekkür ederiz.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Sevgili Acıbadem’liler,

Biz Acıbadem Hüdayi Gönüllüleri olarak Vakıf Yönetiminden almış olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşıyor, akıl ve gönül süzgecinden geçirmenizi temenni ediyoruz.

1- “Acıbadem Şehit Mete Sertbaş Mescidi ve Hizmet Binası”nı yapan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, halkımızın yakinen tanıdığı, milli ve manevi değerlere sahip çıkan, ihtiyaç sahiplerine yardım eden, kamu yararı statüsünde Üsküdar’ın köklü bir gönüllü teşekkülüdür.

2- Binanın yapıldığı arsa Üsküdar Belediyesi’ne aittir. Şuan Tibaş sitesiyle ilgisi yoktur. Binanın yeri, Park alanı ve kullanılan yolun bir bölümü Belediyeye imar terkidir.

3- Vakıf, 2016 yılında ihale ile “eğitim ve sosyal hizmet” amaçlı olarak bu arsayı 30 yıllığına almıştır.
4- İlgili kanun ve yönetmeliğe göre* 49 yıllık bedelsiz kullanım hakkını kazanmıştır.

5- Bina, projeli, ruhsatlı yapılmış sonrasında iskânı alınmış ve cins değişikliği yapılarak bina tapusu çıkarılmıştır.

6- Bina ile alakalı İBB tarafından yapılan mühürleme, yapı tatil tutanağı ve iskân iptaline yönelik çalışmalara mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Hukuki hiçbir eksiğimiz yoktur.

7- Yukarıda belirtilen yönetmelik, bina sahibine “yapılan hizmetlere destek olması için %20’yi geçmeyecek şekilde ticari değerlendirme” imkânı sunmuştur. Bu çerçevede binanın bir bölümü kiraya verilmiştir.

8- Binanın arka kısmında bulunan Şehit Mete Sertbaş Parkı Üsküdar Belediyesi tarafından yakında hizmete açılacaktır. Parka ön ve arka caddeden engelli aracı dâhil geçiş bırakılmıştır. Parkın, vakıfla alakası yoktur.

9- Binamız, kültürümüzü oluşturan; milli ve manevi değerlerimizin öğretildiği ve yaşandığı bir merkezdir.

10- Binada yapılan faaliyetlerden müracaat edip şartları uyan herkes istifade edebilecektir.

11- Mescid, halkımızın kullanımına açılmıştır, ön ve arka caddeden girişi vardır.

12- Binamız tefrişatla birlikte yaklaşık 30 milyona mal olmuştur. Maliyeti tümüyle vakfımız tarafından karşılanmıştır.

13- İnşaatın sık sık durdurulması hem maliyeti arttırmış hem de binanın hizmete vaktinde açılamamasına sebep olmuştur. Ayrıca gerek vakfımız ve gerekse kiracımız aleyhine yürütülen kampanyalar, tarafımızca itibarsızlaştırma çalışmaları olarak değerlendirilmektedir. Müsebbipleriyle ilgili hukuki haklarımız kullanılacaktır.

14- Binaya itiraz eden kitle, geçmişten günümüze Acıbadem’de yapılan manevi içerikli her türlü faaliyete itiraz eden küçük bir topluluktur. Koru Camii’nden itibaren sayıları az, sesleri çok çıkan bu grup Acıbadem halkının bütününü temsil etmemektedir.

15- Binamız önünde zaman zaman toplanıp, halkı rahatsız edenler ya şahsi, ya da siyasi çıkar hedefli olup, provakatif amaçlıdırlar. Bu nedenle oluşacak her türlü olayın sorumlusudurlar.

16- Acıbadem mahallemize değer katmış olan başta“ Şehit Mete Sertbaş Mescidimiz” ve diğer hizmet birimlerimiz öncelikle Acıbadem halkımıza olmak üzere tüm ülkemize hayırlı olsun.

Saygılarımızla…

Acıbadem Hüdayi Gönüllüleri”

Share.