HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN!

0

Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan’da da dünyanın dört bir yanında Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ile iftar sevinci yaşanacak!

Hüdayi Vakfı’ndaki Ramazan hazırlıklarını, Vakıf Koordinatörümüz Medet BALA ile konuştuk.

Bu yılki Ramazan-ı Şerîf hazırlıklarınızdan bahseder misiniz?

Hüdayi Vakfı olarak kurulduğumuz günden beri, Ramazan ayı çalışmalarına ve öncelikle iftar sofralarına ayrı bir ehemmiyet veriyoruz. Çünkü Rahmet ayı olan Ramazan, ayrıca bir merhamet ayıdır. Tuttuğumuz oruçlar, içimizdeki merhameti besleyip büyütmektedir. Ramazan ayında; açları, açıkları, kimsesiz ve garipleri gözlerimiz daha kolay görüyor. Bu nedenle Hüdayi’ye gönül veren kardeşlerimiz, hayır ve infaklarını, zekâtlarını, fitrelerini ve iftar ikramlarını Ramazan ayında daha bir coşku ile yapmaktalar. Biz de vakıf görevlileri olarak, bu ikramların en iyi şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Şimdi bizim yurt içi ve yurt dışı iftarlar ve erzak olmak üzere iki grup iftar ve erzak çalışmamız var.

Yurt içi Ramazan çalışmalarınız hakkında neler söylersiniz?

Bildiğiniz gibi bizim İstanbul’da iki büyük merkezimiz var. Bunlardan biri, Hüdayi Hazretleri’nin türbesinin de içinde bulunduğu yerimiz ki buranın özel, manevi bir havası var. İstanbul’da Eyüp Sultan Hazretleri’nden sonra en fazla ziyaretçi sayısı olan ikinci türbe Hüdayi Hazretleri’nin türbesidir. İşte bu mekânda her Ramazan günde yaklaşık 1500-2000 kişilik iftar yemeği çıkmaktadır.

Efendim bu iftarlardan kimler istifade ediyor?

Buradaki iftarları her akşam bir hayır sahibi üstleniyor ve bu hayır sahibi kendi ailesi ve özel misafirleriyle Hüdayi’nin maddi ve manevi bahçesinde çok güzel bir Ramazan akşamı geçiyor. Buradaki iftarlardan mahallenin fukarası, her seviyeden talebeler, Hüdayi Hazretleri’nin ziyaretçileri, iftar sahibi ve misafirler istifade ediyor.

Yurtiçi Ramazan faaliyetleri sadece Üsküdar’daki vakıf merkezinde mi oluyor?

Hayır, aynı zamanda Küçük Çamlıca’daki Çilehane’de yani İlam merkezinde de her gün iftarlarımız olacak. Ayrıca İstanbul’da bulunan bütün kuran kurslarımız ve yurtlarımızda da iftar sofralarımız kurulacak. Buralarda da vatandaşlarımız, iftarlar için katkıda bulunabilmekte ve öğrencilerle birlikte iftar yapabilmekte.

Yurtdışındaki Ramazan çalışmalarınız nelerdir?

Biz bu sene Hüdayi Vakfı olarak 55 bölgede iftar sofraları açacağız ve erzak dağıtımı yapacağız, inşallah. Bu ülkelerdeki yardımcı kuruluşlarımızla çalışmalarımıza başladık. Bu ülkelerin bir kısmı Azerbaycan, Burkina Faso, Kamerun, Uganda, Gana, Tanzanya, Somali, Arnavutluk, Kosova, Makedonya. Ayrıca, Suriyeli Müslümanlara yönelik iftar ve erzak çalışmalarımız da devam ediyor.

Hocam bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Biz teşekkür ederiz. Bütün Hüdayi dostlarını, gönüldaşlarını, bir kişiye dahi olsa iftar vererek bu sofralara davet ediyoruz. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyoruz.

İrtibat Telefon: 0216 428 39 60 Dahili 250

Share.